•    Riaditeľstvo Základnej školy v Zemnom oznamuje rodičom a budúcim žiakom školy, že zápis do 1. ročníka sa uskutoční dňa 9. apríla 2024 od 9. 00 hod. do 15. 00 hod.  Zápisu sa zúčastnia zákonní zástupcovia dieťaťa aj s dieťaťom.  Zápis bude prebiehať papierovou formou, avšak k dispozícii sú aj formuláre na stiahnutie na stránke školy /zszemne.edupage.org /, resp. na FB, ktoré je možné vopred vyplniť. Súčasťou stránok sú aj propagačné videá o škole, v ktorých sa dozviete všetky informácie o nás.

Na zápis je potrebné priniesť:

- občiansky preukaz zákonného zástupcu

- rodný list dieťaťa

- zdravotný preukaz dieťaťa

- osvedčenie o návšteve materskej školy

Tešíme sa na Vás!

TLAČIVÁ:

Prihláška na vzdelávanie v základnej škole na školský rok 2023/2024.pdf

Čestné vyhlásenie zákonného zástupcu.docx

Písomné vyhlásenie.docx

Dôležité informácie:

Usmernenie k zápisu do 1. ročníka.pdf

Podpisy zákonných zástupcov

Podľa § 144a ods. 1 školského zákona na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, v ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, teda aj na prihláške, sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa. Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:

• jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti ani doklad, ktorým sa táto skutočnosť preukazuje, školský zákon neustanovuje, túto skutočnosť je možné preukázať napríklad neoverenou kópiou rozhodnutia súdu),

• jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti ani doklad, ktorým sa táto skutočnosť preukazuje, školský zákon neustanovuje, túto skutočnosť je možné preukázať napríklad potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu, ktorý nie je schopný sa podpísať) alebo

• vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti ani doklad, ktorým sa táto skutočnosť preukazuje, školský zákon neustanovuje, túto skutočnosť je možné preukázať napríklad čestným vyhlásením zákonného zástupcu).

V prípade, ak:

• jeden zo zákonných zástupcov dieťaťa zomrel, v podaní túto skutočnosť možno preukázať fotokópiou úmrtného listu, resp. formou nahliadnutia do úmrtného listu,

• dieťa vychováva iba matka (otec nie je na rodnom liste dieťaťa uvedený), v podaní túto skutočnosť matka preukazuje fotokópiou rodného listu dieťaťa, resp. formou nahliadnutia do rodného listu dieťaťa.

Na prihláške postačuje podpis len jedného zákonného zástupcu, ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, a ak o tejto skutočnosti doručia riaditeľovi školy písomné vyhlásenie.

Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu s prihláškou predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.

Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať aj dieťa, ktoré nedovŕši šiesty rok veku a absolvovalo povinné predprimárne vzdelávanie, a to vždy po súhlasnom vyjadrení príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a súhlasnom vyjadrení všeobecného lekára pre deti a dorast. Plnenie povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole zákonný zástupca preukazuje „potvrdením“ príslušnej materskej školy.

Rodič dieťaťa, iná fyzická osoba ako rodič, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, alebo zástupca zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, neodkladné opatrenie alebo ochranná výchova (ďalej len „zákonný zástupca“) je povinný prihlásiť svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole (ďalej len „zápis“).

AKO SA BUDE POSTUPOVAŤ, AK BY STE CHCELI DAŤ DIEŤAŤU ODKLAD DO ŠKOLY?

Požiadate riaditeľku materskej školy o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. Takže je potrebná písomná žiadosť, ktorú adresujete riaditeľke škôlky. Označíte ju Žiadosť o pokračovanie v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.

Priložíte:

• písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie
          • písomný súhlas pediatra
          • informovaný súhlas zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

Ako prvý krok, teda potrebujete získať písomné stanovisko od zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

ALE NA ZÁPIS DO 1.ROČNÍKA ZŠ IDETE AJ TAK. Na tomto mieste chceme upozorniť, že i keď sa rozhodnete dať dieťaťu „odklad“ do školy, je potrebné s ním ísť na zápis do prvého ročníka základnej školy

Nedbalosť zákonného zástupcu dieťaťa, ak neprihlásil dieťa
          na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania:

Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia bol povinný zapísať dieťa na predprimárne vzdelávanie. Ak tak neurobil, bude sa to podľa § 5 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z. považovať za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania a bude sa postupovať podľa § 5 ods. 15 zákona č. 596/2003 Z.

Čo by mal budúci prvák vedieť

• samostatne sa obliecť a obuť, zapnúť zips, pozapínať si gombičky, zašnurovať topánky
          • poskladať si svoje veci na kôpku a odkladať ich na určené miesto
          • samostatne sa najesť a napiť, samo jesť príborom